Kjøttskjærer / Butcher / Rzeznik

We are looking for skilled workers with experience within slaughtering, cutting and processing meat of beef, pork and lamb.

The main tasks consist of opening, cleaning, deboning, removing guts, cutting and portioning animal carcasses. This is a seasonal position with opportunities for longer assignment for the right candidates.
The factory is located in Rudshøgda.

Requirements

  • Former experience as a slaughter/butcher/meat cutter
  • Strong understanding of meat quality, cuts, and preparation techniques
  • Knowledge of relevant tools and equipment, such as meat grinders, knives, saws

Benefits

  • Wages according to the tariff (with the principle of seniority)
  • Working conditions in accordance with Norwegian Working Law
  • Support from the Adecco consultant (regarding accommodation, coronatests and other formalities)
  • Good opportunities for professional development

If you are interested in this position, please apply via link or contact me directly via katarzyna.walter@adecco.no.

Szukamy wykwalifikowanych i doswiadczonych rzezników i ubojowców do wieprzowiny, wolowiny i baraniny. Glówne zadania w pracy to otwieranie, czyszczenie, patroszenie, wykrawanie i porcjowanie tuszy. Jest to praca sezonowa z mozliwoscia dluzszego zlecenia/stalej pracy dla wlasciwych kandydatów. Miejsce pracy: Rudshøgda.

Zadania w pracy

  • Otwieranie i skórowanie tuszy
  • Czyszczenie tuszy do dalszej produkcji
  • Praca z pila
  • Rozbiór tuszy na mniejsze elementy
  • Trybowanie i klasowanie

Kwalifikacje

  • Doswiadczenie w przemyslowym uboju
  • Znajomosc anatomii zwierzat oraz zasad higieny na ubojni
  • Wyksztalcenie kierunkowe w przemysle miesnym (doswiadczenie moze zrekompensowac brak wyksztalcenia)

Umiejetnosci

  • Umiejetnosc pracy w szybkim tempie
  • Praca z powtarzajacymi sie zadaniami
  • Umiejetnosc pracy na róznych stanowiskach
  • Wysoka jakosc pracy

Oferujemy

  • Wynagrodzenie zgodnie z norweskim prawem pracy
  • Pomoc w znalezieniu mieszkania
  • Pomoc z formalnosciami i regularny kontakt z konsultantem z Adecco w jezyku polskim

Wyslij swoje CV juz dziś. W razie pytan, proszę o kontakt na katarzyna.walter@adecco.no